Практична робота 1
Тема: Розв´язування елементарних задач з молекулярної біології
Мета: навчитися застосовувати знання про хімічний склад і властивості органічних речовин при розв’язуванні задач з молекулярної біології.
Обладнання: плакат «Порівняльні характеристики РНК та ДНК», модель молекули ДНК, зошити, підручники, калькулятори.
Хід роботи
При розв’язуванні задач з молекулярної біології потрібно знати такі дані:
- Правило Чаргаффа: А=Т, Г=Ц, звідси виходить, що А+Г=Т+Ц, або А+Г/Т+Ц=1.
- Довжина одного нуклеотида (L) = 0.34 нм, а його маса в середньому 345 а.о.м.;
- Довжина однієї амінокислоти = 0.3635 нм, а її середня молекулярна маса = 100 а.о.м.;
- Довжина фрагмента ДНК = загальній кількості нуклеотидів 1 ланцюга х 0.34 нм, а маса фрагмента = загальна кількість нуклеотидів х 345 а.о.м.
Задача 1.
Ділянка одного ланцюга ДНК має таку структуру:
ДНК (1) …-А-А-Ц-Г-Ц-А-Т-А-…
Визначте структуру відповідної ділянки другого ланцюга молекули ДНК.
Розв’язування
ДНК (1) …-А-А-Ц-Г-Ц-А-Т-А-…
ДНК (2) …- Т-Т-Г-Ц-Г-Т-А-Т-…
Відповідь: ДНК (2) …- Т-Т-Г-Ц-Г-Т-А-Т-…
Задача 2
Початкова частина молекули ДНК має таку структуру:
ДНК (1) … -Т-Ц-Г-Г-Т-Г-Г-Т-А-Ц-Т-Ц-А-…
Визначте відповідну частину молекули ДНК за комплементарністю.
Розв’язування
ДНК (1) … -Т-Ц-Г-Г-Т- Г-Г- Т-А-Ц-Т-Ц-А-…
ДНК (2) … -А-Г-Ц-Ц-А-Ц-Ц-А-Т-Г-А-Г-Т-…
Відповідь: ДНК (2) … -А-Г-Ц-Ц-А-Ц-Ц-А-Т-Г-А-Г-Т-…
ІІ тип задач
Задача 3
Фрагмент молекули ДНК містить 440 гуанінових нуклеотидів, що становить 22% загальної кількості. Визначте, скільки в даному фрагменті міститься цитидинових, аденінових та тимідинових нуклеотидів, які розміри і маса даного фрагмента.
Дано: n (Г)= 440 нукл.; 22% загальної кількості;
n (А,Т,Ц) - ?; l (фрагм) - ?; m (фрагм)- ?
Розв’язування
- Згідно Правила Чаргаффа: Ґ=Ц, А=Т. Звідси Г=Ц=440 нукл; 22% загал.кількості.
- Вираховуємо скільки відсотків припадає , кількість нуклеотидів А+Т
22%+22% = 44%; Г+Ц = 440+440 = 880 нукл.
Всього 100% - 44% = 56%
- Вираховуємо кількість А+Т
880 нукл – 44%
Х нукл - 56%
Х = 880х56/44=1120 нукл.
4. З правила Чаргаффа А=Т
1120/2 = 560 нукл. А = 560 нукл; Т=560 нукл.
5. Визначаємо довжину фрагмента
Довжина фрагмента ДНК = загальній кількості нуклеотидів 1 ланцюга х 0.34
Загальна кількість нуклеотидів = 560+560+440+440=2000.
У молекулі ДНК 2 ланцюга, а нам необхідно за формулою 1 ланцюг
2000/2=1000 нукл.
Довжина фрагмента = 1000х0.34=340 нм.
6. Визначаємо масу фрагмента
Маса фрагмента = загальна кількість нуклеотидів х 345 а.о.м.
2000х345 = 690 000 а.о.м.
Відповідь: А=Т=560 нукл; Г=Ц=440 нукл; L(фрагм) = 340 нм; m (фрагм) = 690 000 а.о.м.
|