Вітаю Вас Гість | RSS
Вівторок
21.05.24, 08:56
Сайт Демченко Надії Ігорівни
Головна Каталог файлів Реєстрація Вхід
Меню сайту

Категорії розділу
Лекційний матеріал [28]
Лабораторно-практичні заняття [12]
Електронні підручники та довідники [5]
Відкриті заняття та заходи [3]
Контроль знань [9]
Самостійне вивчення [0]
Презентації [20]
лекції [10]
контроль знань [9]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 49

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Файли » Біологія » Лекційний матеріал

Боротьба за існування
21.02.18, 14:36

Лекція

Тема: Боротьба за існування

  1. Природній добір
  2. Штучний добір

1. Суперечності між особинами одного і різних видів у біоценозах розв’язується в боротьбі за існування. Результатом чого є загибель одних особин популяції і виживання та розмноження інших.

Природний добір – процес у результаті якого виживають і залишають потомство особини, які більш адаптовані до певних умов середовища.

Роль відбираючого чинника відіграють умови навколишнього середовища (висока чи низька температура, надлишок або нестача вологи, наявність їжі).

Добір здійснюється таким чином:

  • в особин з’являються спадкові зміни (корисні, шкідливі, нейтральні), які допомогли пристосуватися до умов довкілля;
  • в результаті боротьби за існування і природного добору зберігається переважно особини з корисними в даних умовах середовища спадковими змінами;
  • особини з корисними змінами розмножуються, їх чисельність в популяції збільшується;
  • серед потомства в результаті природного добору знову виживають переважно особини зі змінами відповідними до середовища існування, які в свою чергу також розмножуються і передають корисні ознаки нащадкам;
  • корисна в певних умовах середовища спадкова зміна розповсюджується в популяції.

Розрізняють декілька форм природного добору, які залежать від умов навколишнього середовища: стабілізуючий, рушійний, розвиваючий.

Стабілізуючий добір – добір, який спрямований на підтримку в популяціях раніше сформованої ознаки в постійних умовах довкілля.

Він відбувається в тих випадках, коли фенотипові ознаки оптимально відповідають умовам середовища і конкуренція відносно слабка. Наслідком дії стабілізуючого добору є досконала пристосованість до певних умов існування (ярусність рослин).

Рушійний добір – добір, який призводить до формування популяцій особин з новими ознаками внаслідок змін умов довкілля або під час пристосування організмів до нових умов у разі розширення ареалу.

Він зберігає спадкові зміни, що відповідають змінам у довкіллі та формуються нові ознаки, які допомагають пристосуватися до умов існування. Наприклад, метелики, які мешкали на стовбурі берез мали світле забарвлення. Серед них з’являлися темнозабарвлені, яких знищували птахи. У зв’язку із забрудненням атмосфери стовбури стали сірими і світло забарвлених метеликів з’їдали птахи тому, що були вони добре помітними, а темнозабарвлені вижили. Згодом всі стали темнозабарвленими.

Розвиваючий добір – добір, який не сприяє збереженню проміжних ознак та сприяє виникненню кількох різних різновидів в одній популяції (поліморфізм). Наприклад, у комах океанічних островів (де великі вітри) існують безкрилі особини або особини з добре вираженими крилами, здатні протистояти вітру. Комах з середніми розмірами крил не існує, їх здуває в океан.

2. Штучний добір – добір, який здійснює людина. Людина у природі вилючає корисні їй рослини та тварини створюючи агроценози чи сільськогосподарські господарства. При цьому розвиваються ті ознаки, які необхідні і корисні людині.

 

Категорія: Лекційний матеріал | Додав: nadyademchenko1986
Переглядів: 392 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту

Сайт Демченко Надії Ігорівни Контакти:nadya.demchenko.1986@ukr.net © 2024
uCoz