Вітаю Вас Гість | RSS
Вівторок
21.05.24, 10:32
Сайт Демченко Надії Ігорівни
Головна Каталог файлів Реєстрація Вхід
Меню сайту

Категорії розділу
Лекційний матеріал [28]
Лабораторно-практичні заняття [12]
Електронні підручники та довідники [5]
Відкриті заняття та заходи [3]
Контроль знань [9]
Самостійне вивчення [0]
Презентації [20]
лекції [10]
контроль знань [9]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 49

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Файли » Біологія » лекції

Різноманітність бактерій. Профілактика бактеріальних хвороб
24.02.18, 18:33

Самостійне вивчення

Тема: Різноманітність бактерій, їх роль у природі та в житті людини. Профілактика бактеріальних хвороб людини.

          Бактерії — це прадавні організми, які належать до царства Дроб'янки надцарства Прокаріоти. Вони з'явилися на Землі понад 4,5 млрд років тому і збереглися до нашого часу.

РІЗНОМАНІТНІСТЬ БАКТЕРІЙ

        За способом живлення бактерії поділяють на гетеротрофні й автотрофні. Автотрофні самостійно синтезують необхідні для життєдіяльності органічні речовини. Гетеротрофні поділяються на сапротрофів, паразитів і симбіонтів. Бактерії-сапротрофи живляться органічними рештками відмерлих рослин і тварин, продуктами живлення людини. Вони викликають гниття і бродіння органічних речовин. Бактерії-паразити поселяються в організмах рослин, тварин і людини й існують за рахунок хазяїна.

Бактерії, яким для життєдіяльності потрібен атмосферний кисень, називаються аеробними. Інша група бактерій може існувати у безкисневому середовищі. Це - анаеробні організми. 

Сапротрофи - це бактерії гниття, бродіння та ґрунтові бактерії. Вони викликають процес гниття. Гниття - це розщеплення білків, жирів та інших нітрогенумісних сполук під дією бактерій. У результаті гниття виділяються сполуки, що мають неприємний запах. Процес гниття у природі має велику роль, оскільки очищає поверхню Землі від відмерлих решток тварин та рослин. При гнитті утворюються отруйні речовини, які можуть викликати отруєння чи навіть смерть людини і тварини. У зв'язку із цим заборонено використовувати у їжу або на корм тваринам продукти, у яких є ознаки гниття.

Щоб не допустити гниття продуктів, їх стерилізують, сушать, маринують, коптять, солять, заморожують, силосують тощо. Ці методи обробки знищують гнильні бактерії, створюючи такі умови, за яких бактерії не здатні розмножуватися.

Бактерії-паразити живуть за рахунок інших живих організмів. Одні з них, хвороботворні, можуть викликати захворювання у тварин і людини (чуму, тиф, туберкульоз, перитоніт, ангіну, ботулізм, газову гангрену тощо), інші паразитують у рослин.

Бактерії-симбіонти. Деякі бактерії мають здатність до симбіозу з вищими рослинами. Наприклад, азотофіксуючі бактерії живуть на коренях бобових рослин. їх називають бульбочковими бактеріями (мал. 109). Вони поглинають азот із ґрунту і повітря, використовують його в життєвих процесах та перетворють на сполуки, доступні для використання бобовими рослинами. Рослини ж забезпечують бактерії вуглеводами і мінеральними речовинами. За один вегетаційний період бульбочкові бактерії збагачують 1 га ґрунту 100 кг азоту. Це враховують агрономи при складанні планів сівозмін.

Хемотрофні бактерії - це бактерії, які самостійно синтезують органічні речовини із неорганічних за рахунок енергії, яку отримують при хімічних реакціях. До них належать нітрифікуючі, залізо- і сіркобактерії. Явище хемосинтезу у бактерій відкрив у 1887 р. С. М. Виноградський.

Профілактика бактеріальних захворювань

Для запобігання захворюванню на інфекційні хвороби бактеріологічного походження виробляють штучний імунітет. Активний штучний імунітет виникає внаслідок щеплення - введеної в організм вакцини. Наприклад, після щеплення організм успішно протистоїть таким тяжким хворобам, як дифтерія, туберкульоз, правець. Активний імунітет діє багато років.

В осередку інфекційного захворювання за необхідності проводять дезінфекцію для того, щоб знищити бактерії, а також для знищення кліщів, переносників і збудників інфекційних захворювань. З метою знищення гризунів, що переносять інфекції, проводять дератизацію.

Правила профілактики інфекційних захворювань та особиста гігієна

мити руки з милом після роботи і перед уживанням їжі;

регулярно обмивати тіло в бані, під душем зі зміною натільної і постільної білизни;

систематично чистити і струшувати верхній одяг та постільні речі;

уживати лише перевірені продукти харчування, кип'ячену воду й молоко, промиті кип'яченою водою овочі й фрукти, ретельно проварені м'ясо й рибу;

підтримувати чистоту в житлових і робочих приміщеннях;

чистити меблі та предмети інтер'єру від бруду й пилу, витирати взуття перед входом у приміщення.

Правила застосування антибіотиків.

тільки лікар може дібрати антибіотик з урахуванням імовірного збудника і ступеня його чутливості;

потрібно застосовувати антибіотики в суворій відповідності до інструкції;

завжди виконувати рекомендації лікаря і не відмовлятися від призначеного препарату.

Під час кожної інфекційної хвороби оздоровчі заходи проводять диференційовано. Якщо в боротьбі з дифтерією та іншими хворобами дихальних шляхів вирішальну роль відіграло щеплення, то при туберкульозі - лікування спеціальними препаратами в поєднанні з гігієнічним режимом і створення спеціалізованих лікарень, диспансерів і санаторіїв. Боротьба з кишковими інфекціями (бактеріальна дизентерія, сальмонельози тощо) полягає в лікуванні хворих, охороні навколишнього середовища від забруднення збудниками хвороб та підвищення санітарної культури населення. У разі кров'яних інфекційних хвороб ( висипний і поворотний тифи та ін.) оздоровчі заходи спрямовані на виявлення й лікування хворих людей і тварин та знищення переносників.

Категорія: лекції | Додав: nadyademchenko1986
Переглядів: 465 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту

Сайт Демченко Надії Ігорівни Контакти:nadya.demchenko.1986@ukr.net © 2024
uCoz